Decyzja o próbie uregulowania swojej sytuacji prawnej wynikającej z posiadania tzw. kredytu we frankach, to właściwy krok. Choć nie jedyny. Drugim jest wybór pełnomocnika, który profesjonalnie poprowadzi nas przez cały proces. No właśnie cały, a nie tylko przez jego wycinek, np. tylko przed sądem I instancji. A na rynku nie brakuje podmiotów oferujących pomoc Frankowiczom – kancelaria prawna, kancelaria odszkodowawcza, pojedynczy ekspert. Wybór jest duży, co nie znaczy, że łatwy. Obok kancelarii od lat świadczących pomoc Frankowiczom, są również takie, które zainteresowały się temat kredytów frankowych dopiero po wyroku TSUE w październiku 2019 r. Jak zatem wybrać właściwą kancelarię?

{button}

Pomoc Frankowiczom kancelaria – właściwa, czyli jaka?

W zasadzie trudno odpowiedzieć jednym zdaniem na tak postawione pytanie. Przede wszystkim właściwa kancelaria to taka, która posiada bogate doświadczenie i kadrę prawników specjalizujących się w zakresie pomocy Frankowiczom. Kancelaria posiadająca odpowiednie zaplecze organizacyjno-prawne, które zapewni wsparcie w sporze z bankiem, który może potrwać nawet kilka lat. Wreszcie kancelaria, która w ramach określonego w umowie wynagrodzenia oferują kompleksową obsługę sprawy bankowej.

Oferta kancelarii – na co zwrócić uwagę?

Portal Bankier.pl podzielił się ostatnio kolejnymi wnioskami z 3. już edycji sondażu : Życie z frankiem. Diagnoza. A mianowicie badani zostali poproszeni o wskazanie trzech najważniejszych powodów, dla których zdecydowali się na zlecenie sprawy konkretnej kancelarii. Co ciekawe wśród kryteriów wyboru swojego pełnomocnika na pierwszy plan wybijają się kompetencje, a nie cena. Aż 65% ankietowanych zwróciło uwagę na udokumentowane doświadczenie w sporach z bankami. Zatem analizując oferty podmiotów oferujących pomoc Frankowiczom, kancelaria obsługująca duże ilości procesów ma największe szansę na pozyskanie kolejnych klientów.

Pomoc Frankowiczom kancelaria – 5 punktów analizy umowy

Niewątpliwie poza weryfikacją doświadczenia, warto przeanalizować również treść umowy zawieranej z kancelarią zapewniającej pomoc Frankowiczom. I to nie tylko zerknąć na wysokość wynagrodzenia wstępnego. Ponieważ cena, zwłaszcza początkowa, to nie wszystko. Na co zatem zwrócić uwagę? Przede wszystkim:

  1. jaki jest zakres świadczonej pomocy Frankowiczom – kancelaria zapewnia kompleksową obsługę, czy jedynie podjęcie określonych czynności na wybranych etapach,
  2. jaki jest zakres dochodzonych roszczeń – kancelaria ma określoną strategię procesową, czy ogólnie określa przedmiot umowy,
  3. jaka jest suma wszystkich składników wynagrodzenia – kancelaria pobiera opłatę wstępną i procent wynagrodzenia od rozstrzygnięcia, czy trzeba zapłacić za każdą czynność osobno,
  4. w jakiej formie podane są stawki wynagrodzenia – kancelaria określa kwoty w wartościach netto, czy brutto,
  5. czy są zapisy o karach umownych – kancelaria przewiduje kary pieniężne za wypowiedzenie umowy lub samodzielne podjęcie działań p-ko bankowi.

Pomoc Frankowiczom kancelaria – opinie

Na koniec warto podkreślić jeszcze jeden aspekt. Bowiem zgodnie z wynikami sondażu przeprowadzonego przez Bankier.pl, kredytobiorcy poszukują wsparcia przede wszystkim w internecie. Tym samym aż 42% badanych znalazło swojego reprezentanta właśnie za pośrednictwem tego kanału, poszukując hasła „pomoc Frankowiczom kancelaria”. Dlatego podczas wyboru pełnomocnika, wato zwrócić uwagę również na opinie. Najlepiej te sprawdzone i możliwe do zweryfikowania.

votum robin lawyers opinie
Votum Robin Lawyers – opinie

Dlatego nie warto sugerować się tylko negatywnymi opiniami i komentarzami na forach. Ponieważ klienci zadowoleni z usług takiej czy innej kancelarii rzadko się tym dzielą na forum. Zazwyczaj okazują swoją wdzięczność i zadowolenie bezpośrednio swojemu pełnomocnikowi. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest zapoznanie się z umowami kilku kancelarii. I na tej podstawie zweryfikowanie ich oferty i kompetencji do niesienia pomocy Frankowiczom.  Bowiem ostateczna decyzja o zleceniu sprawy i tak zawsze należy do klienta, najlepiej w pełni świadomego.

Kacper Jankowski Prezes Zarządu Votum Robin Lawyers SA