90% wygranych Frankowiczów w lutym 2020 r.

Każdego miesiąca rośnie odsetek spraw sądowych wygrywanych przez Frankowiczów z bankami. Z pewnością ubiegły miesiąc był pod tym względem rekordowy. Otóż w lutym 2020 r. było blisko 90% wygranych Frankowiczów, jak wynika z danych, do których dotarła Grupa Kapitałowa VOTUM. Co więcej sądy częściej stwierdzały nieważność całej umowy kredytowej, niż stosowały tzw. „odfrankowienie”.

 

Sprawdź, ile pieniędzy możesz ODZYSKAĆ!

 

Rośnie ilość wygranych Frankowiczów

W styczniu 2020 r. 85% spraw sądowych zakończyła się zwycięstwem kredytobiorców posiadających kredyt frankowy, a dokładniej powiązany z walutą franka szwajcarskiego. W lutym ta statystyka się nie zmieniła, a nawet wzrosła na korzyść Frankowiczów. Banki dalej regularnie przegrywały z kredytobiorcami na salach sądach. Tak wynika z zestawienia przygotowanego przez Grupę Kapitałową VOTUM wspólnie z „Rzeczpospolitą”.

wygrane frankowiczów
Wygrane Frankowiczów 2019 i 2020 r.

Ile jest wygranych Frankowiczów?

W lutym 2020 r. zapadło, co najmniej 59 wyroków w sprawach dotyczących hipotek walutowych. W tym 90% spraw oznaczało wygraną Frankowiczów. Ponadto w miesiącu lutym zapadło:

  • 49 orzeczeń w I instancji ,
  • 10 w II instancji (w tym 2 przypadki dotyczyły uchylenia wyroków i przekazania do ponownego rozpoznania).
    Spośród wyroków prawomocnych – 6 wygrali Frankowicze, a 2 wygrały banki.

W wydanych w ubiegłym miesiącu wyrokach wyraźnie dominuje stwierdzenie nieważności umowy nad tzw. „odfrankowieniem”, czyli usunięciem z umowy niedozwolonych zapisów odnoszących się do kursu CHF i uznaniem kredytu za złotowy. Co więcej z zachowaniem oprocentowania LIBOR+marża. Tym samym 70% zapadłych orzeczeń stanowiły unieważnienia, a 30% odfrankowienia (PLN+LIBOR).

Czy warto pozwać bank?

Ostatnie miesiące jednoznacznie potwierdzają korzystną linię orzeczniczą na rzecz Frankowiczów. Powinno to zmotywować kolejnych kredytobiorców do walki o swoje prawa. Zwłaszcza w kontekście umacniania się franka szwajcarskiego i rosnących rat kredytowych. Pomimo zapowiadanej przez niektóre banki gotowości do zawierania ugód, nie pojawiły się dotąd żadne propozycje. Dlatego droga sądowa pozostaje jedyną możliwością do „odfrankowienia”, bądź unieważnienia całej umowy kredytowej. Na ten moment jedyna skuteczna droga na pozbycie się problemu frankowego – informuje Kacper Jankowski, Prezes Zarządu Votum Robin Lawyers SA, wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej VOTUM.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią materiału dostępną w serwisie Rzeczpospolita.

Kacper Jankowski
Kacper Jankowski

Redaktor

kacper.jankowski@vorum-rl.pl

Prezes Zarządu Votum Robin Lawyers SA, ekspert z zakresu prawa bankowego i praw konsumenta. Wielokrotnie cytowany przez największe dzienniki: Rzeczpospolita,... czytaj więcej

Czytaj również


kredyt frankowy
Kredyt frankowy BOŚ SA nieważny

Sierpień jeszcze trwa, więc na statystyki dotyczące orzeczeń w sprawach kredytów CHF publikowanych przez portal

Czytaj więcej
unieważnienie kredytu we frankach
Unieważnienie kredytu we frankach Getin Bank SA

Niewątpliwie od momentu publikacji wyroku TSUE w październiku 2019 r. wiele zmieniło się w sytuacji

Czytaj więcej
Pomoc frankowiczom Wrocław
Pomoc frankowiczom Wrocław – prawomocna wygrana GK VOTUM

Biorąc pod uwagę dane statystyczne BIK, można wywnioskować, że najwięcej Frankowiczów mieszka w miastach powyżej

Czytaj więcej
frankowicze wyroki
Frankowicze wyroki – wyrok zaoczny Bank BPH SA

Jeszcze kilka lat temu sprawy frankowe w sądach należały do rzadkości. Jednak dzięki kształtującej się

Czytaj więcej