Coraz więcej Frankowiczów przestaje spłacać swoje raty kredytowe. Część z nich robi to samowolne, co niestety może przynieść poważne konsekwencje prawne i finansowe. Warto wiedzieć, że jest legalny sposób na to, aby całkowicie przestać płacić raty kredytu frankowego – uzyskanie zabezpieczenia roszczeń.
Dlaczego Frankowicze przestają płacić raty kredytowe?
Kolejni Frankowicze po latach wyrzeczeń i regularnego spłacania rat kredytowych mówią dość i kierują pozwy przeciwko kredytodawcom w związku z wadliwymi umowami o kredyt CHF. W polskich sądach liczba spraw frankowych przekroczyła już 100 tysięcy, a każdego dnia przybywają nowe pozwy. Nic w tym dziwnego, ponieważ Frankowicze masowo uzyskują wyroki unieważniające umowy kredytowe i odzyskują należne pieniądze.
Skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego i uzyskanie zabezpieczenia roszczeń to najlepszy sposób na zaprzestanie płatności rat kredytu. Wciąż jednak wielu Frankowiczów świadomie rezygnuje z płacenia rat jeszcze przed uzyskaniem zabezpieczenia, kierując się jedynie nadzieją na możliwość unieważnienia umowy. Takie postępowanie może przynieść wiele negatywnych skutków, dlatego warto wiedzieć jak uniknąć ryzyka i legalnie przestać płacić raty kredytu CHF.
Masz dość wysokich raty kredytu frankowego? Złóż wniosek o zabezpieczenie roszczeń
Gdy Frankowicz odkrywa, że w jego umowie znajdują się niedozwolone klauzule, które mogą prowadzić do unieważnienia umowy w sądzie, często decyduje się na wniesienie pozwu przeciwko bankowi. Jednak samo złożenie pozwu nie uprawnia go do natychmiastowego wstrzymania spłat kredytu, dopóki sąd nie wyda prawomocnego wyroku. Aby szybciej wstrzymać płacenie rat kredytu CHF, Frankowicz może złożyć wraz z pozwem wniosek o zabezpieczenie powództwa. Taki wniosek, który sąd rozpatruje w trybie przyspieszonym, może pozwolić na legalne zaprzestanie spłat rat kredytu frankowego, bez negatywnych konsekwencji. Mimo, że proces ten może trwać kilka miesięcy, pozytywna decyzja sądu umożliwi Frankowiczowi zaprzestanie płacenia rat podczas trwania postępowania.
Jakie korzyści daje zabezpieczenie roszczeń?
Wniosek o zabezpieczenie roszczeń można złożyć już przy składaniu pozwu przeciwko bankowi, bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat. Jeśli jednak Frankowicz nie zrobił tego na początku i sprawa już się toczy, może złożyć taki wniosek na każdym etapie postępowania, ale wówczas będzie zobowiązany do zapłaty dodatkowej opłaty w wysokości 100 zł. Warto jednak to zrobić, ponieważ jeśli sąd zatwierdzi wniosek, Frankowicz będzie mógł zaprzestać spłacania rat. W takim przypadku bank nie będzie miał prawa wypowiedzieć umowy, ani zamieszczać negatywnych informacji w BIK i żądać od Kredytobiorcy zapłaty.
Czy łatwo uzyskać sądowe zabezpieczenie roszczeń?
Jak informują pełnomocnicy reprezentujący Kredytobiorców w sprawach frankowych, obecnie sądy pozytywnie rozpatrują około 80% takich wniosków. Zmiana ta jest efektem korzystnego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 czerwca 2023 roku. W wyroku TSUE stwierdził, że sądy krajowe nie mogą odrzucać wniosków o zabezpieczenie roszczeń, gdy jest to niezbędne dla zapewnienia skuteczności wyroku stwierdzającego nieważność umowy kredytowej. Wyrok TSUE sprawił, że sądy zaczęły bardziej przychylnie podchodzić do takich wniosków, wydając korzystne postanowienia umożliwiając zaprzestanie spłaty rat kredytu CHF.
Niektórzy prawnicy uważają, że nie ma znaczenia, czy Kredytobiorca złożył wniosek o zabezpieczenie roszczeń przed czy po spłaceniu kapitału. Inni z kolei zauważają, że w praktyce akceptacja wniosków od osób, które już spłaciły kapitał, stała się niemalże formalnością. Czasami sąd może odrzucić wniosek z powodu braków formalnych, ale w takim przypadku Frankowicz ma możliwość ponownego złożenia dokumentów. Choć niektórzy sędziowie wciąż nie są przekonani co do stosowania takich zabezpieczeń, liczba tych, którzy przychylnie podchodzą do wniosków, rośnie z miesiąca na miesiąc. Można mieć nadzieję, że podobnie jak w kwestii orzekania o nieważności umowy kredytowej zawartej w szwajcarskiej walucie, również w tej sprawie świadomość sędziów dotycząca najnowszego orzecznictwa będzie się zwiększać.
Co grozi za samowolne przestanie płatności rat kredytowych?
Prawnicy odradzają samodzielne zaprzestanie spłacania rat kredytu frankowego po złożeniu pozwu przeciwko bankowi i wniosku o zabezpieczenie roszczeń, zanim sąd wyda postanowienie o zawieszeniu płatności. Takie działanie na własną rękę może mieć poważne konsekwencje dla Frankowicza. Może on narazić się na monity przypominające o płatnościach, a nawet wypowiedzenie umowy kredytowej.
W przypadku wypowiedzenia umowy przez bank, Frankowicz może otrzymać pozew od banku, który w przypadku ignorowania przez niego może skutkować wydaniem przez sąd wyroku zaocznego. Jeśli Frankowicz nie zaskarży takiego wyroku, sprawa może trafić do organu egzekucyjnego.
Takie sytuacje zdarzają się i mogą się zdarzać nadal. Dodatkowo, samowolne zaprzestanie spłacania rat skutkuje automatycznym wpisem do BIK, co może utrudnić Frankowiczowi zaciąganie nowych pożyczek lub korzystanie z zakupów ratalnych.
Podsumowując, warto skorzystać z pomocy pełnomocnika specjalizującego się w sprawach frankowych, który wskaże jakie kroki należy podjąć, aby skierować pozew przeciwko nieuczciwemu kredytodawcy oraz uzyskać zabezpieczenie roszczeń, umożliwiające zaprzestanie płatności rat kredytu frankowego.