Po korzystnych dla Frankowiczów wyrokach TSUE wydanych w czerwcu, warszawski sąd poprosił Trybunał o rozważenie dalszych kwestii związanych z kredytami frankowymi. W dniu 21 września 2023 r. Trybunał udzielił odpowiedzi na cztery pytania prejudycjalne, które zostały skierowane przez Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia w Warszawie dnia 25 lutego 2022 r. Sprawa ta dotyczy postępowania przeciwko mBank S.A.
Jakie pytania zostały skierowane do TSUE?
Po pierwsze, sędzia zadał pytanie, czy gdy określony zapis w umowie zostanie uznany za nieuczciwy i jest odnotowany w rejestrze klauzul niedozwolonych UOKiK, sąd krajowy ma obowiązek przeprowadzenia szczegółowej analizy uczciwości zapisu zawartego w umowie kredytowej za każdym razem.
Dodatkowo, sąd krajowy pyta, czy po usunięciu z treści umowy niedozwolonej klauzuli, umowa może być nadal realizowana w oparciu o dozwolone zapisy. To pytanie jest spowodowane postanowieniami umowy kredytowej, w której znalazły się dwie klauzule dotyczące sposobu spłaty kredytu: dozwolona i abuzywna.
Trzecią kwestią jest pytanie o obowiązek dostarczania informacji, który spoczywa na bankach. Chodzi tutaj o sytuację, w której jeden z Kredytobiorców posiadał wiedzę dotyczącą oferowanego produktu bankowego oraz wykazywał praktyczne doświadczenie finansowe. Sąd zapytał, czy taki Konsument powinien być traktowany na równi z osobą, która nie ma takiej wiedzy ani doświadczenia w zakresie produktów bankowych. Warszawski sąd zaznaczył, że Kredytodawca powinien być zobowiązany do równego traktowania wszystkich Frankowiczów, niezależnie od poziomu ich wiedzy i doświadczenia finansowego.