Sukces Frankowicza w sądzie to dopiero początek procesu, który wymaga precyzyjnego rozliczenia z bankiem po wygranej sprawie frankowej. Zrozumienie, jak skutecznie przeprowadzić rozliczenie oraz jakie kroki podjąć po uzyskaniu wyroku, jest kluczowe dla uzyskania należnych zwrotów oraz uniknięcia dalszych problemów. W artykule wyjaśniamy, jak wygląda rozliczenie z bankiem w zależności od etapu wykonania umowy frankowej.
Jak wygląda rozliczenie z bankiem przy kredycie spłaconym i częściowo spłaconym?
Wygrana sprawa frankowa to istotny krok w kierunku uzyskania sprawiedliwości dla Kredytobiorców, jednak sposób, w jaki należy przeprowadzić rozliczenie z bankiem po wygranej sprawie frankowej, może różnić się w zależności od etapu wykonania umowy kredytowej. Z reguły wyróżnia się trzy główne sytuacje, które mogą wystąpić w przypadku unieważnienia umowy kredytowej. Każda z nich wymaga indywidualnego podejścia do rozliczenia, które uwzględnia stan spłaty kredytu oraz wyniki procesu sądowego.
- Kredyt frankowy został już spłacony,
- Kredyt został spłacony częściowo, ale suma dokonanych wpłat przewyższa sumę pożyczonego kapitału,
- Kredyt jest częściowo spłacony, ale suma wpłat jest wciąż niższa od kwoty pożyczonego kapitału.
W każdej z opisanych sytuacji, po wygraniu sprawy i unieważnieniu umowy kredytowej, sposób rozliczenia z bankiem po wydaniu prawomocnego wyroku może różnić się w zależności od etapu wykonania umowy.
Rozliczenie z bankiem – spłacony kredyt frankowy
W tym przypadku sytuację ułatwia fakt, że jeśli kredyt frankowy został już spłacony, Frankowicz najprawdopodobniej żądał w swoich roszczeniach zwrotu wszystkich rat kapitałowo-odsetkowych wpłaconych na konto kredytodawcy. Taka sytuacja ma miejsce, gdy pozew został złożony po całkowitej spłacie kredytu CHF. Jeśli jednak spłata rat zakończyła się podczas trwania postępowania sądowego o unieważnienie umowy kredytowej, konieczne będzie rozszerzenie powództwa.
Aby uniknąć sytuacji, w której po wygranej sprawie zwrócone zostaną jedynie częściowe świadczenia, Frankowicz powinien złożyć oświadczenie o wzajemnym potrąceniu wierzytelności, które przysługuje zarówno jemu, jak i bankowi. Następnie można wystąpić do kredytodawcy o wypłatę różnicy. Jeśli bank odmówi, Kredytobiorca ma możliwość dochodzenia tej sumy poprzez egzekucję komorniczą.
Rozliczenie z bankiem w przypadku, gdy część spłat przekracza wartość kapitału
Jeśli podczas trwania sprawy Frankowicz nadal spłaca raty kredytowe, mimo że całkowite wpłaty już przekraczają wartość kapitału, raty płacone w czasie procesu nie będą uwzględnione w wyroku. W tej sytuacji możliwe będzie jedynie wzajemne potrącenie roszczeń między Frankowiczem a bankiem. Wszystkie kwoty, które zostały wpłacone ponad kapitał mogą być dochodzone w ramach postępowania egzekucyjnego, zgodnie z wysokością określoną w prawomocnym wyroku. Jeśli Kredytobiorca chce dochodzić zwrotu rat wpłaconych podczas trwania sprawy o unieważnienie umowy kredytowej CHF, będzie musiał wnieść nową sprawę o zasądzenie tych kwot lub uzgodnić rozliczenie nadwyżki z bankiem w drodze ugody.
Rozliczenie z bankiem w przypadku, gdy suma dokonanych spłat jest mniejsza niż wartość kapitału
Gdy suma częściowych spłat kapitałowo-odsetkowych nie osiągnęła jeszcze wartości pożyczonego kapitału, po unieważnieniu umowy CHF, Kredytobiorca musi natychmiastowo spłacić pozostałą część kapitału. Jeżeli konsument nie dokona spłaty, a wyrok się uprawomocni, bank będzie mógł wytoczyć przeciwko Frankowiczowi proces o zapłatę. W sytuacji, gdy Kredytobiorca nie dysponuje wymaganą kwotą, warto przed złożeniem pozwu rozważyć możliwość domagania się nie unieważnienia umowy, lecz jej utrzymania w mocy z wyłączeniem niedozwolonych klauzul, tzw. odfrankowienia. Takie rozwiązanie może być dużo korzystniejsze dla Kredytobiorcy, ponieważ pozbawienie umowy klauzul abuzywnych często prowadzi do znacznego obniżenia rat.
Po odfrankowieniu umowy, bank zobowiązany jest do przedstawienia nowego harmonogramu spłat. Ponadto, powinien natychmiastowo zwrócić Frankowiczowi kwoty nadpłat zasądzone przez sąd, które wcześniej zostały wpłacone. Uzyskane środki często pozwalają Kredytobiorcy na spłatę znaczącej części pozostałego zadłużenia, a czasem nawet na całkowite uregulowanie kredytu. Tym sposobem Frankowicz nie musi martwić się o to, skąd w krótkim czasie uzyska wymaganą kwotę, a co więcej osiąga podobny rezultat do tego, jaki uzyskałby przy unieważnieniu umowy.