Wbrew informacjom podawanym do wiadomości publicznej przez sektor bankowy mówiącym o tym, że problem kredytów powiązanych z walutami obcymi w zasadzie nie występuje, banki przygotowują się na kolejne pozwy Frankowiczów. Odzwierciedlają to sprawozdania finansowe oraz zakładane rezerwy. Jak wyliczył portal Strefa Inwestorów łącznie przeznaczono już na ten cel bagatela – 1,35 mld złotych.

Które banki założyły rezerwy na wygrane Frankowiczów?

Podana wartość dotyczy 6 banków, które zawiązały rezerwy na ryzyko związane z kredytami zawierającymi niedozwoloną klauzulę przeliczeniową do CHF. Do grona mBanku (293 mln PLN), Millennium (223 mln PLN), Santandera (176 mln PLN), Raiffeisena (ok. 200 mln PLN) oraz  Banku Ochrony Środowiska (19,9mln PLN), dołączył ostatnio PKO BP. Stworzenie rezerwy obciąży wyniki finansowe spółki za IV kwartał 2019 roku na rekordową kwotę – 446 mln PLN.

Jak banki szacują ryzyko?

Warto podkreślić, w jaki sposób banki tworzą rezerwy na ryzyko związane z kredytami CHF. Otóż szacunki są wypadkową tego, ilu kredytobiorców pójdzie do sądu i ile spraw dany bank przegra. Oczywiście wartości zawiązanych rezerw mogą się zmieniać w obliczu nowych doniesień o wygranych Frankowiczów w 2020 r. i rosnącej ilości pozwów w tych sprawach.

Widać to na przykładzie Banku Millennium. Bank poinformował w swoim komunikacie o zwiększeniu zawiązanej rezerwy ze 150 mln zł do 223 mln zł. Jej wysokość jest zależna głównie od aktualnej liczby spraw sądowych. Jak podaje spółka, w samym IV kwartale 2019 roku do polskich sądów trafiło 200-300 spraw związanych z kredytami frankowymi. Portfel takich kredytów w Millennium wynosi ponad 13 mld zł. Zawiązana aktualnie rezerwa stanowi, póki co jedynie ułamek tej wartości.

Rezerwy zawiązywane przez poszczególne banki nie pozostawiają wątpliwości, że sektor przygotowuje się na wygrane Frankowiczów. Statystyki korzystnych wyroków dla kredytobiorców ze stycznia 2020 r. napawają optymizmem. Co więcej powinny stanowić przestrogę dla kolejnych banków, by już teraz przygotować się finansowo na realizację zasądzających wyroków. Tym bardziej, że jeszcze nie wszystkie instytucje ustanowiły rezerwy, jak np. Getin Noble Bank, czy Bank BPH, które również posiadają duży portfel kredytów CHF – informuje Kacper Jankowski, Prezes Votum Robin Lawyers SA.