Banki zawiązują rezerwy na toczące się postępowania

Kredyty denominowane oraz indeksowane do waluty franka szwajcarskiego okazują się być coraz większym problemem dla banków. Już pięć instytucji zawiązało rezerwy na poczet toczących się postępowań. Są to Santander, Millennium, mBank, Raiffeisen oraz BOŚ. W ten sposób banki poniekąd przyznały, że mogą te sprawy przegrać.

Rezerwy odpowiedzią na rosnącą liczbę pozwów

Od momentu opublikowania orzeczenia w sprawie państwa Dziubak przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ilość pozwów jaka trafia do sądów znacząco wzrosła. W odpowiedzi sektor bankowy zabezpiecza się przed ewentualnymi przegranymi procesami zawiązując rezerwy.

Według analityków, w 2020 roku liczba pozwów cały czas będzie się powiększać, a polskie sądy będą orzekać na korzyść kredytobiorców. Z tego względu będzie to rok zwiększonych rezerw na kredyty. Ich szacunki mówią nawet o łącznie 2 mld zł przeznaczonych na rezerwy, co znacznie obniży zyskowność polskiego sektora bankowego.

W IV kwartale ubiegłego roku rezerwa zawiązana przez Santandera w związku z kredytami walutowymi wynosiła 173 mln zł. Zarówno Millennium, jak i mBank, które posiadają znaczną ilość tego typu zobowiązań na początku tego roku zawiązały rezerwy w związku z ewentualnymi przegranymi. Było to odpowiednio 150 mln oraz 293 mln, co stanowi około 1,7% całego portfela hipotecznego mBanku. Kilka dni temu również Bank Ochrony Środowiska ogłosił zawiązanie rezerwy. Jednak w porównaniu do wyżej wymienionych spółek, jest ona na niskim poziomie – wynosi 19,9 mln zł. Do tego grona dołączył również Raiffeisen z 47 mln euro rezerwy.

Według autorów artykułu problemy polskiego sektora bankowego zaczęły się już w zeszłym roku, kiedy zapadło orzeczenie TSUE dotyczące kredytów we franku szwajcarskim. Według zestawienia przygotowanego przez ekspertów Grupy Kapitałowej VOTUM, w IV kwartale 2019 roku około 74% sądowych wyroków w sprawach kredytów indeksowanych czy denominowanych do franka szwajcarskiego była korzystna dla konsumentów. W połowie z nich sądy orzekały unieważnienie umowy.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu dostępnego na portalu Strefa Inwestorów.

Natalia Grabowska
Natalia Grabowska

Redaktor

natalia.grabowska@vorum-rl.pl

W Votum Robin Lawyers SA odpowiada za komunikację i system obiegu informacji. Zarządza Zespołem ds. Relacji z Klientem. Specjalista z... czytaj więcej

Czytaj również


frankowicze bph
Frankowicze BPH SA – nakaz zapłaty na ponad 60 tys. zł

Wygląda na to, że spełnia się korzystny scenariusz dla spraw frankowych rozpatrywanych przez sądy w

Czytaj więcej
frankowicze raiffeisen
Frankowicze Raiffeisen wygrywają – nakaz zapłaty blisko 50 tys. zł

W ostatnim czasie pojawiają się kolejne pomysły na usprawnienie pracy sądów po wyjściu z epidemii

Czytaj więcej
bezumowne korzystanie z kapitału
Bezumowne korzystanie z kapitału – czy bank ma prawo do wynagrodzenia?

W ubiegłym tygodniu na nowo rozgorzała dyskusja na temat roszczeń banków po unieważnieniu umowy kredytowej.

Czytaj więcej
kredyty frankowe
Kredyty frankowe w sądach – zdecydowane wygrane Frankowiczów w marcu 2020 r.

Niewątpliwie epidemia koronawirusa wpłynęła na wiele płaszczyzn życia społeczno-gospodarczego w naszym kraju, ale nie na

Czytaj więcej