W mediach pojawiają się pesymistyczne informacje  dla polskich Frankowiczów, a to wszystko za sprawą rosnącego kursu franka szwajcarskiego. Okazało się bowiem, że światowe giełdy i rynek walut po raz kolejny jest nieprzewidywalny.

Kurs franka jak chorągiewka na wietrze

Jeszcze kilka tygodni temu informowaliśmy o tym, że kurs helweckiej waluty będzie się stabilizował, a to wszystko dzięki decyzji Szwajcarskiego Banku Narodowego. Wbrew oczekiwaniom analityków, w czerwcu tego roku SBN podjął decyzję o obniżeniu stóp procentowych o 0, 25 punktu procentowego – taka decyzja została pozytywnie przyjęta przez środowisko i rynek i mogło to zwiastować powolną, ale bardzo prawdopodobną stabilizację kursu franka szwajcarskiego, co miało przynieść również pozytywne konsekwencje dla Frankowiczów cały czas spłacających swoje kredyty. Sytuacja jest jednak dynamiczna, a do Kredytobiorców znów docierają informacje o możliwych podwyżkach rat kredytowych.

Skąd biorą się wahania szwajcarskiej waluty?

Aktualne odczyty dotyczące bezrobocia w Stanach Zjednoczonych spowodowały, że frank szwajcarski ponownie zaczął się umacniać. Widmo recesji w USA, a także słabe wyniki na giełdach światowych spowodowały, że inwestorzy znowu zwrócili się ku bezpiecznej przystani za jaką uważana jest helwecka waluta. Nie bez znaczenia pozostaje również niebezpieczna sytuacja na Bliskim Wschodzie oraz utrzymujący się konflikt na Ukrainie, który również powoduje zawirowania na rynku walutowym. Jak już wspomnieliśmy, taka sytuacja może negatywnie wpłynąć na sytuację polskich Frankowiczów – być może już niedługo będą oni zmuszeni sięgnąć jeszcze głębiej do kieszeni, żeby regulować wysokie raty kredytów frankowych. Już teraz poziom kursu franka szwajcarskiego zbliżył się do kursu ze stycznia tego roku.

Jak uniknąć wahań rat kredytu frankowego?

Niezmiennie pozostaje jedno, skuteczne rozwiązanie na wahania kursu szwajcarskiej waluty – wystarczy skierować swoją sprawę do sądu i żądać ustalenia nieważności umowy kredytowej. Co istotne, zanim to nastąpi w ramach prawomocnego wyroku, Kredytobiorcy mogą wnieść również wniosek o zabezpieczenie i zaprzestanie spłat rat kredytu na czas trwania postępowania sądowego. Oczywiście sytuacja Kredytobiorców, którzy posiadają czynne umowy kredytowe jest nie do pozazdroszczenia, ponieważ wysoki kurs franka szwajcarskiego wpływa nie tylko na wzrost comiesięcznej raty, ale również podwyższa aktualne saldo zadłużenia co powoduje, że wielu przypadkach Frankowicze nadal mają do oddania bankowi jeszcze więcej, niż pożyczyli.

Bezpłatna analiza umowy kredytowej CHF – Votum Robin Lawyers

Kredytobiorcy posiadający kredyt w szwajcarskiej walucie, którzy do tej pory zwlekali z podjęciem działań prawnych w związku z wadliwą umową kredytową, mają możliwość skorzystania z bezpłatnej analizy umowy kredytowej. Eksperci z Votum Robin Lawyers przeanalizują zapisy porozumienia z bankiem pod kątem występowania niedozwolonych klauzul, które są przepustką do pozwania kredytodawcy i skierowania roszczenia o unieważnienie umowy kredytu frankowego. Aktualna linia orzecznicza w sprawach frankowych przeważa zdecydowanie na korzyść Kredytobiorców, a analitycy rynku finansowego wskazują, że nigdy nie było lepszego czasu na podjęcie działań prawnych. Nie warto zatem wciąż narażać się na wysokie raty kredytu CHF i z niepokojem obserwować wahania szwajcarskiej waluty. Już dziś skieruj swoją umowę kredytową do bezpłatnej analizy ekspertów i przekonaj się czy istnieją podstawy do pozbycia się toksycznego zobowiązania w postaci kredytu frankowego.