Panujący na świecie kryzys gospodarczy nie ominął potęgi Szwajcarii. Co prawda skala inflacji jest mniejsza niż w Polsce, mimo to, Szwajcarzy również próbują walczyć z rosnącymi cenami. W dniu 23 marca 2023 r. Narodowy Bank Szwajcarii kolejny raz podniósł stopy procentowe o 0,50 punktów bazowych do 1,50 proc. Analitycy przewidywali taką ewentualność. Co ważne, Bank zaznacza, że prawdopodobnie to nie ostanie podwyżki stóp procentowych. Jak sytuacja w szwajcarskiej gospodarce wpłynie na kredytobiorców? Można się spodziewać, że frankowicze zapłacą najwyższe raty w historii.

Wzrost stóp procentowych w Szwajcarii

Po latach, w których odnotowywano ujemne stopy procentowe, szwajcarski bank wypowiedział wojnę rosnącej inflacji. Choć spadek wartości pieniądza w kraju jest jednym z najniższych na świecie, Szwajcarzy walczą z inflacją jak inne państwa. Bank Centralny Szwajcarii zaczął zacieśnienie monetarne w czerwcu 2022 r. Po raz pierwszy od 15 lat stopy procentowe wzrosły z -0,75 do -0,25 proc., jednak wciąż utrzymywały się na ujemnym poziomie. Bank w grudniu 2022 r. kolejny raz podwyższył stopy procentowe, a w marcu powtórzył tę czynność. W rezultacie stopy procentowe w Szwajcarii wzrosły do poziomu 1,5 proc., czyli najwięcej od października 2008 r.

Wraz ze wzrostem stóp, rośnie SARON

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej od początku 2022 r. stawka SARON zastąpiła dotychczasową – LIBOR. Europejski Urząd Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) prowadzi listę wskaźników referencyjnych, na którą jest wpisany SARON. Zarządcą tego wskaźnika jest SIX Financial Information AG z siedzibą w Zurichu. W chwili obecnej SARON 3M znajduje się na poziomie najwyższym od listopada 2008 r. Przez ponad 11 lat wskaźnik określający oprocentowanie plasował się poziomie poniżej zera lub blisko jemu. Sytuacja zmieniła się w połowie 2022 r., gdy Szwajcarski Bank Narodowy rozpoczął serie podwyżek. Wskaźnik SARON 3M dotarł do poziomu 0 proc. w październiku ubiegłego roku. Następny wzrost nastąpił w grudniu, gdy SARON 3M przekroczył poziom 0,5 proc. W momencie osiągnięcia przez wskaźnik poziomu wyznaczonego w marcowej decyzji SNB, będzie on najwyższy od początku 2009 r.

franki szwajcarskie

Najwyższe raty w historii dla Frankowiczów

Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera wskazuje, że w przypadku kredytu frankowego udzielonego w styczniu 2008 r. na 30 lat (z marżą 1,4 pkt proc.) najnowsza rata może wzrosnąć wskutek marcowej podwyżki stóp nawet o 130zł, do prawie 2 470 zł. Porównując, obecna rata wynosi około 2 340 zł, a rok temu w marcu 2022 r. wynosiła 2 100 zł. Warto wspomnieć, że najnowsza rata to taka, która zostanie zapłacona mniej więcej za 3 miesiące. Wówczas SARON CHF 3M w pełni będzie już uwzględniał ostatnią podwyżkę stóp.

Jeśli wtedy wartość franka będzie na poziomie zbliżonym do obecnego, czyli 4,7 zł, to rata po podwyżce stóp będzie najwyższa w historii

Jarosław Sadowski

główny analityk Expander