Co najmniej od 3 lat słychać w mediach, że frankowicze wygrywają. Statystyka ponad 95% korzystnych wyroków jest znana wszystkim zainteresowanym tematem. Ale również Ci, którzy jeszcze nic nie zrobili ze swoim kredytem we frankach, wiedzą, że coś jest na rzeczy. Skoro nagle otrzymują od banku propozycję ugody lub aneks na zmianę warunków umowy. To znak, że w umowach kredytów CHF są jakieś nieprawidłowości. I warto dowiedzieć się jakie. Najlepiej korzystając z doświadczonej kancelarii, która od lat niesie pomoc frankowiczom. A co więcej, ma już na swoim koncie ponad 100 wygranych prawomocnych!

{button}

Dlaczego frankowicze wygrywają?

Pierwszych kredytów frankowych udzielono w Polsce na początku XXI w. Natomiast ich największa popularność przypadła na lata 2006-2008. Wówczas frank szwajcarski kosztował nawet poniżej 2,00zł. Nic zatem dziwnego, że kredytobiorcy mamieni przez doradców niskimi ratami i stabilną walutą CHF, masowo sięgali po takie kredyty. Dość powiedzieć, że dla znacznej części Polaków była to jedyna opcja zakupu nieruchomości. Ponieważ nie posiadali zdolności kredytowej na zaciągniecie zobowiązania w PLN.

Oczywiście frankowicze zdawali sobie sprawę z tego, że ich saldo zadłużenia będzie zależne od wahań kursu franka szwajcarskiego. Ale nie byli świadomi, że tym kursem będzie zarządzał ten sam bank, który udzielił im kredytu. Dzięki temu jednostronnie i w sposób nieograniczony będzie decydował o wysokości ich rat. Dlatego sam wzrostu kursu franka szwajcarskiego nie jest problemem umów kredytowych, a na pewno nie głównym. Niewątpliwie banki mogły bardziej postarać się w zakresie obowiązku informacyjnego, dotyczącego ryzyka kursowego. Ale przede wszystkim przerzuciły całą odpowiedzialność z tym związaną na konsumentów. Tym samym tak istotna jest dzisiaj skuteczna pomoc frankowiczom.

Ponad 100 wygranych prawomocnych Votum

Pomimo tego, że korzystnych wyroków cały czas przybywa, wielu kredytobiorców nadal ma wątpliwości, czy rzeczywiście z bankiem można wygrać. Oczywiście frankowicze muszą nastawić się na to, że banki będą walczyć o swój interes do końca. Tym bardziej analizując, która kancelaria świadczy pomoc frankowiczom, warto zwrócić uwagę na to, jakie daje klientom gwarancje. Grupa Kapitałowa Votum posiada bogate doświadczenie w dochodzeniu roszczeń bankowych. Nasz oferta jest kompleksowa, co oznacza, że zapewniamy nie tylko komfort prowadzenia sprawy na wszystkich etapach postępowania przedsądowego i sądowego, ale również gwarantujmy załatwienie formalności po wyroku związanych z rozliczeniem z bankiem, wykreśleniem hipoteki i danych z BIK. Ponadto zapewniamy również pełną reprezentację w przypadku roszczeń banku o wynagrodzenie z tytułu bezumownego korzystania z kapitału.

Zgodnie z naszymi przewidywaniami spory frankowe wchodzą właśnie w decydującą fazę. Wszystko wskazuje na to, że 2022 r. będzie przełomowy na salach sądowych, zwłaszcza jeśli chodzi o rozstrzygnięcia prawomocne. Grupa Kapitałowa Votum uzyskała już na rzecz swoich klientów ponad 120 wyroków prawomocnych, dzięki czemu część naszych klientów uwolniła się już od wadliwego zobowiązania we frankach. A kolejne rodziny już czekają w kolejce na podobną pomoc frankowiczom.

Kacper Jankowski, Prezes Zarządu Votum Robin Lawyers SA

Pomoc frankowiczom – które banki najczęściej przegrywają?

Przede wszystkim warto podkreślić, że mniej więcej mechanizm udzielania kredytów frankowych był ten sam we wszystkich bankach. Oczywiście każdy z nich stosował swoje wzorce umowny. A w niektórych przypadkach zmieniały się one na przestrzeni lat. Niemniej jednak dzisiaj liczba wydawanych wyroków jest wprost proporcjonalna do portfela poszczególnych banków. Im więcej przyznano takich kredytów frankowiczom, tym więcej dane banki mają przegranych spraw. Niewątpliwie na te liczby ma również wpływa ewoluująca strategia procesowa, zbieżna z aktualnymi tendencjami w orzecznictwie. Ale raczej nikogo nie dziwi, że Votum posiada najwięcej wygranych prawomocnych z mBank SA (dawniej BRE Bank). Klienci tego banku wygrywali już 58 razy. I w tym zakresie mBank jest zdecydowanym liderem. Na kolejnych miejscach znajdują się: PKO BP SA – 16, Santander Bank Polska – 12, Raiffeisen International AG – 9, Bank Millennium SA – 7, Bank Ochrony Środowiska SA – 7 i Getin Noble Bank SA – 5.

Łącznie Votum uzyskało już dla swoich Klientów 121 wyroków prawomocnych. I to na pewno nie koniec. Kancelaria uzyskała już na rzecz swoich klientów blisko 2000 orzeczeń sądowych w sprawach kredytów frankowych. Zakładamy, że co najmniej połowa z naszych wyroków uzyskanych dotychczas w I instancji, do końca roku również zakończy się wyrokiem II instancji. Tym bardziej, że obserwujemy stały wzrost liczby posiedzeń sądowych, które w marcu 2022 r. przekroczyły ponad 2000 terminów.