Mimo, że tempo rozpatrywania spraw frankowych w sądach wzrosło, nadal jest wiele do zrobienia w tej kwestii. Ministerstwo Sprawiedliwości ma konkretne propozycje, jak wyposażyć sędziów w narzędzia umożliwiające szybsze i bardziej efektywne rozstrzyganie spraw. Jednakże nie jest tajemnicą, że wśród sędziów zajmujących się sprawami frankowymi można znaleźć zarówno tych, którzy pracują z dużą efektywnością, jak i tych mniej zaangażowanych. Ile obecnie czeka się na wyrok w sprawie frankowej?
Czas oczekiwania na wyrok w sprawie frankowej – kluczową rolę odgrywa orzekający sędzia
W gronie sędziów prowadzących postępowania frankowe znajdują się zarówno osoby, które efektywnie i szybko rozwiązują sprawy, jak i tacy, którzy są mniej dynamiczni i opóźniają zakończenie postępowań. Chociaż sprawy dotyczące nieważności kredytów frankowych mają wiele wspólnych cech i wymagają podobnych działań od sędziów, czas potrzebny na ich rozstrzyganie może się znacznie różnić w zależności od sędziego.
Jeśli Frankowicz będzie miał szczęście i trafi na doświadczonego sędziego, który zna się na kredytach frankowych i dobrze organizuje swoją pracę, istnieje szansa na szybkie wydanie wyroku. Doświadczeni sędziowie orzekający w sprawach Frankowiczów zazwyczaj unikają przeprowadzania zbędnych dowodów, takich jak zeznania licznych świadków powoływanych przez banki czy opinie biegłych, które tylko wydłużają postępowanie, nie wnosząc istotnych informacji do rozstrzygnięcia sprawy. Natomiast sędziowie o mniejszym doświadczeniu w sprawach CHF, a także ci, którzy celowo opóźniają rozstrzyganie spraw frankowych, mogą wyznaczać terminy pierwszych rozpraw na kilka lat do przodu, przesłuchiwać pojedynczych świadków na każdej rozprawie i nie kończyć spraw przez długi czas. Przykładem jest sędzia Tomasz J. z Sądu Okręgowego w Warszawie, wobec którego toczy się postępowanie dyscyplinarne za celowe przewlekanie spraw.
Ile trzeba czekać na wyrok w sprawie frankowej?
Jedna z kancelarii dokonała analizy dotyczącej średniego czasu rozpoznawania spraw frankowych w latach 2022-2024. Pod lupę zostały wzięte 44 referaty sędziów orzekających w sprawach Frankowiczów. Większość z nich to orzecznicy z Wydziału Frankowego przy Sądzie Okręgowym w Warszawie, jednak nie zabrakło również sędziów z innych jednostek. Z udostępnionych informacji wynika, że w latach 2022-2024 najszybciej sprawy frankowe kończyło czterech sędziów, których mediana wynosiła między 15 a 19 miesięcy. Po drugiej stronie barykady, znalazło się czterech sędziów, którzy mogą pochwalić się niechlubnymi wynikami pod względem czasu oczekiwania przez Kredytobiorców na wyrok w sprawie frankowej. Analizując prowadzone przez wskazanych sędziów postępowania, mediana z lat 2022-2024 plasowała się na poziomie 53-63 miesiące.
Oczywiście, te liczby stanowią jedynie statystyki i nie odzwierciedlają indywidualnych okoliczności danego sędziego. Przewlekłość postępowań w sprawach kredytów CHF może być spowodowana nadmiernym obciążeniem referatu danego sędziego lub długotrwałą nieobecnością. Niemniej jednak w takiej sytuacji jego sprawy powinny być rozdzielone pomiędzy innych orzeczników. Warto zaznaczyć, że takie rozwiązanie jednak nie zawsze jest korzystne dla Frankowicza, ponieważ nowy sędzia potrzebuje czasu, aby zapoznać się z aktami sprawy. Sytuacja może być lepsza, jeśli nowy sędzia jest delegowany z innego sądu lub wydziału, gdzie nie ma jeszcze innych spraw do rozpatrzenia.
Ministerstwo chce przyspieszenia orzecznictwa w sprawach CHF
Ministerstwo Sprawiedliwości zauważa problem zbyt długiego oczekiwania na wyroki w sprawach frankowych i planuje zmiany legislacyjne, które umożliwią przeniesienie sędziów funkcyjnych do pracy orzeczniczej, aby odciążyć pozostałych sędziów.
Dodatkowo, sędziowie zajmujący się sprawami frankowymi mają otrzymać wsparcie merytoryczne oraz pomoc w postaci wirtualnych asystentów. Planowane jest również zwiększenie liczby asystentów sędziowskich, tak aby każdy sędzia miał dwóch pomocników. Zmiany będą wprowadzane stopniowo, w miarę możliwości budżetowych, a priorytetowo pomoc trafi do Wydziału Frankowego Sądu Okręgowego w Warszawie, który zajmuje się około 50 tys. spraw frankowych, stanowiących jedną czwartą wszystkich spraw w kraju.