Umacniająca się w ostatnim czasie złotówka jest powodem do radości wśród Kredytobiorców posiadających kredyty w obcych walutach. Bez wątpienia aktualna wartość kursu polskiej waluty powiązana jest ze zmianami politycznymi w kraju. Frankowicze zastanawiają się czy ta sytuacja utrzyma się na dłużej, czy w 2024 r. można się spodziewać, że frank szwajcarski znów podrożeje?

Kurs franka szwajcarskiego w 2024 r. Czy Frankowicze odetchną z ulgą?

Po wyborach Frankowicze byli pełni optymizmu, gdy kurs CHF zaczął wreszcie spadać. Radość jednak nie trwała długo, gdyż chwilę później frank szwajcarski plasował się na tym samym miejscu co w sierpniu ubiegłego roku. W listopadzie można było zauważyć, że helwecka waluta kilka razy osiągnęła poziom poniżej 4,5 zł, a już w dniu zaprzysiężenia nowego rządu wzrosła do poziomy 4,52 zł. Po kilku tygodniach od wyborów Frankowicze znów czują rozczarowanie, gdy za franka należy zapłacić prawie 4,7 zł, a nad Kredytobiorcami zawisło widmo wzrostu rat kredytu. Czy w 2024 roku Kredytobiorcy frankowi wreszcie odetchną od wysokich kosztów kredytu?

Ekonomiści podkreślają, że obecna sytuacja na świecie jest bardzo niepewna, co przekłada się na umacnianie szwajcarskiej waluty. Nie tylko wojna na Ukrainie ma na to wpływ, ale również wydarzenia w innych regionach świata. Przykładem jest konflikt między Hamasem a Izraelem, który niewątpliwie wpływa na światowy handel. Ze względu na ostrzał statków handlowych z terytorium Jemenu, część największych firm transportowych zdecydowała się na zmianę tras, omijając Kanał Sueski i płynąc dookoła Afryki. To naturalnie skutkuje wyższymi kosztami transportu, które ostatecznie poniesie klient końcowy w postaci podwyższonych cen towarów.

kredyt na dom

Frank szwajcarski za 6 zł. Czy to realny scenariusz dla Frankowiczów w 2024 r.?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie na jakim poziomie będzie utrzymywać się frank szwajcarski w 2024 r. Z pewnością na jego pozycję składa się wiele czynników wewnętrznych jak i zewnętrznych. Niewątpliwie znaczącą rolę będzie odgrywać Narodowy Bank Polski. To czy skutecznie podejmie się walki z problemem inflacji, będzie decydujące dla kursu franka w 2024 roku. W ostatnich dwóch latach sytuacja była zmienna, co miało widoczne odzwierciedlenie w cenach na sklepowych półkach. Niemniej jednak polscy Kredytobiorcy nie mają wpływu na zewnętrzne czynniki, zwłaszcza geopolityczne, które istotnie wpływają na decyzje inwestorów dotyczące lokowania oszczędności w szwajcarskiej walucie. Co w takim razie powinni zrobić Frankowicze? Czy warto czekać, aż kurs franka wróci na poziom 4,25zł? Z pewnością to ryzykowna decyzja, gdyż nikt nie jest w stanie przewidzieć jak będzie kształtować się polski i zagraniczny rynek. W takiej sytuacji rozsądnym rozwiązaniem jest skierowanie swojej sprawy na drogę postępowania sądowego i walka o stwierdzenie nieważności umowy kredytowej, a tym samym pozbycie się wadliwego kredytu frankowego. Dokonaj bezpłatnej analizy umowy kredytowej i sprawdź czy możesz odzyskać swoje pieniądze od banku.