Sądy krajowe mają różne podejścia do roszczeń Frankowiczów Getin Noble Bank o ustalenie i zapłatę wobec kredytodawcy, co prowadzi do braku jednolitego stanowiska. W związku z tym Kredytobiorcy liczą na orzeczenie Sądu Najwyższego, które mogłoby poprawić ich sytuację. Czekają również na wyrok TSUE w sprawie C-118/23, który będzie dotyczył decyzji podjętych przez BFG w odniesieniu do Getinu.
Trudna sytuacja Kredytobiorców GNB
Getin Noble Bank był jednym z czołowych kredytodawców oferujących hipoteki we frankach szwajcarskich. Bank przyciągał klientów mniej rygorystycznym podejściem do oceny ich zdolności kredytowej. Wysoki udział tych kredytów w portfelu Getinu przyczynił się do jego problemów finansowych, które doprowadziły do restrukturyzacji, a ostatecznie do upadłości banku.
Procedura resolution, rozpoczęta jesienią 2022 roku przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, umożliwiła przeniesienie zdrowej części działalności banku do nowo powstałego banku pomostowego (obecnie działającego jako Velo Bank S.A.). Pozostałe produkty, w tym przede wszystkim kredyty frankowe, pozostały w Getin Noble Bank, stawiając klientów z tymi kredytami w trudnej sytuacji.
Na co mogą liczyć Frankowicze Getin Noble Bank?
W wywiadzie udzielonym w marcu tego roku syndyk masy upadłości obiecywał Frankowiczom, że pracuje nad kompleksowym programem ugód. Miał on być gotowy na koniec drugiego kwartału 2024 roku, jednak, póki co zbliżamy się wielkimi krokami do połowy sierpnia, a informacji w tym zakresie jak nie było, tak nie ma. Tymczasem przed polskimi sądami nadal toczy się około 10000 postępowań frankowych z udziałem Kredytobiorców Getin Noble Bank i to z różnym skutkiem. W najgorszej sytuacji są Kredytobiorcy, którzy całkowicie spłacili już swój kredyt i roszczą jedynie o zapłatę. Patrząc na majątek pozostały w Getin Noble Bank, nie mają co liczyć na zwrot środków na swoje konto i to nawet pomimo wygranej. W przypadku Frankowiczów z czynnym kredytem frankowym sytuacja jest nieco lepsza, ponieważ nadal mają interes prawny w ustaleniu nieważności ich umowy kredytu. Co prawda również i oni nie mogą liczyć na zwrot środków ze strony banku, ale korzystny wyrok może trwale pozbawić ich konieczności płacenia dalszych rat. W tym zakresie nie możemy mówić o pewnej jednolitości, jeśli chodzi o orzecznictwo sądowe, ponieważ nadal istnieją takie sądy które zawieszają postępowania zarówno o ustalenie jak i zapłatę do czasu zakończenia postępowania upadłościowego.
Czy Frankowicze Getin Noble Bank wreszcie otrzymają pomoc?
Dlatego 19 Września zbierze się Sąd Najwyższy i wyda uchwałę w tym zakresie – czy te postępowania będą mogły dalej być kontynuowane, czy jednak czeka ich zawieszenie w pełnym zakresie. Tymczasem w ubiegłym tygodniu pojawiło się jakieś światełko w tunelu dla Frankowiczów Getina, którzy nadal liczą na porozumienia z tym bankiem. Według informacji przekazanych przez Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu, syndyk masy upadłości Michał Kubiczek zaprosił przedstawicieli SBB na spotkanie w połowie sierpnia. Głównym tematem rozmów mają być właśnie ugody z Frankowiczami Getin Noble Banku. Przed podjęciem rozmów z syndykiem Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu organizuje spotkanie stacjonarne dla swoich członków, które odbędzie się 13 sierpnia o godzinie 18:00 w Warszawie. Wszystkie te osoby, które nie będą w stanie uczestniczyć w tym spotkaniu mogą również zapisać się na spotkanie online, które odbędzie się na drugi dzień, 14 sierpnia o godzinie 17:00. Wszyscy zainteresowani mają nadzieję, że po tym spotkaniu z syndykiem masy upadłości pojawią się w końcu jakieś konkrety dotyczące ugód dla Frankowiczów Getin Noble Bank.