Brak uchwały Sądu Najwyższego – co to oznacza dla frankowiczów?

Na początku września odbyło się posiedzenie pełnego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego dotyczące kredytów frankowych. Jednak zgodnie z przewidywaniami większości ekspertów do przełomu nie doszło. Jak wpłynie to na orzecznictwo sądów w sprawach frankowych? Brak uchwały Sądu Najwyższego – co to oznacza dla frankowiczów?

 

Sprawdź, ile pieniędzy możesz ODZYSKAĆ!

 

Uchwała Sądu Najwyższego a Frankowicze

Wrześniowe posiedzenie było kolejnym, które miało rozstrzygnąć kwestie poruszone przez I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Manowską. Jednak wielokrotne odraczanie terminu oraz skierowanie zapytań o opinię do pięciu instytucji, w tym Rzecznika Praw Dziecka nie pozostawiły wielu złudzeń odnośnie finału postępowania. Zgodnie z przewidywaniami uchwała nie została przyjęta.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że przedłużający się okres procedowania Sądu Najwyższego nad uchwałą frankową leży w interesie banków. Dopóki do ostatecznego rozstrzygnięcia nie dojdzie, przedstawiciele sektora bankowego mają argument, dlaczego nie oferują ugód frankowiczom. Z drugiej strony to tylko próba odwrócenia uwagi i zepchnięcia odpowiedzialności na SN. Tymczasem banki mają wszelkie narzędzia do tego, żeby rozwiązać problem kredytów frankowych w sposób polubowny. A jeśli tego nie zrobią lub zrobią to zbyt późno, to muszą liczyć się z tym, że będą przegrywać kolejne procesy sądowe – komentuje Paweł Wójcik, członek zarządu Votum Robin Lawyers.

Po czwartkowym posiedzeniu SN do TSUE skierowano 3 pytania prejudycjalne dotyczące trybu powoływania sędziów. Dotyczyły one  między innymi niezawisłości sądów. Powołano do nich sędziów z naruszeniem podstawowych reguł prawa oraz przepisów ustawy o SN.

Oczekiwanie na wyrok TSUE – co to oznacza dla frankowiczów?

Pozornie z punktu widzenia frankowiczów korzystniejsze byłoby wydanie ustawy przez Sąd Najwyższy, która jednoznacznie rozstrzygnęłaby zagadnienia, które i tak są już przedmiotem procesów toczących się w sądach powszechnych.

Jednak należy zauważyć, że prawdopodobnie byłaby ona podważana przez banki ze względu na kwestie proceduralne i jej pozytywny wydźwięk dla frankowiczów. Tym samym skierowanie pytań do TSUE jawi się jako pozytywne zjawisko. Natomiast jego negatywny odbiór wynika przede wszystkim z czasu, jaki upłynął od początku postępowania przed Sądem Najwyższym. Do Trybunału można było się zwrócić już kilka miesięcy temu i oszczędzić frankowiczom przedłużającego się oczekiwania na rozstrzygnięcie.

Zakłada się, że pomimo konieczności oczekiwania na wyrok TSUE sądy nie będą dłużej czekać i postępowania zostaną wznowione. Ostatecznie może się okazać, że wcześniej niż SN właśnie TSUE rozwieje wątpliwości.

Sprawa Państwa Dziubak

To nie pierwsza sprawa dotycząca kredytów frankowych, która trafia do europejskiego trybunału. W 2018 roku do TSUE trafiła sprawa Państwa Dziubaków. Wówczas Trybunał rozstrzygał w kwestii stosowania przez banki niedozwolonych klauzul w umowach kredytowych. Decyzja wydana w październiku 2019 roku była korzystna dla konsumentów, a obecnie kredytobiorcy coraz śmielej decydują się złożyć pozew przeciwko bankom.

Nie tylko kredytobiorcy, ale również sądy kierują pytania prejudycjalne do TSUE. Zdaniem Pawła Wójcika, sądy będą dalej wydawać wyroki, a w większości przypadków będą one niekorzystne dla banków.

Obecna sytuacja nie powstrzymuje, ani frankowiczów ani reprezentujących ich kancelarii przed działaniem. Votum Robin Lawyers SA tylko do końca sierpnia br. złożyła  w imieniu frankowiczów 8 tys. pozwów. Warto podkreślić, że jest to realizacja celu na cały rok 2021 r., a do końca roku zostało jeszcze kilka miesięcy. Ponadto spodziewany jest znaczny wzrost liczby zapadających orzeczeń w sprawach frankowych. Tylko na wrzesień zaplanowano ponad 900 terminów posiedzeń, a wszystko wskazuje na to, że w październiku ich liczba przekroczy 1000.

Podsumowując niewydanie uchwały przez Sąd Najwyższy w żaden sposób nie powinno wpłynąć na tryb procesów toczących się przed sądami powszechnymi. Nie ma podstaw do zawieszania postępowań, z uwagi na oczekiwanie na niniejszą uchwałę.

Czytaj również


Bank ugody
Dlaczego bank nie zaproponuje Ci ugody?

Problem kredytów frankowych znany jest bankom co najmniej od dekady. Wówczas pierwsi klienci zdecydowali się

Czytaj więcej
tsue-frankowicze
2. rocznica TSUE – Frankowicze w sądach

Październik to miesiąc, w którym o frankowiczach mówi się wyjątkowo dużo. Jest to spowodowane przede

Czytaj więcej
dla frankowiczów-Sąd Najwyższy-wyrok
Brak uchwały Sądu Najwyższego – co to oznacza dla frankowiczów?

Na początku września odbyło się posiedzenie pełnego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego dotyczące kredytów frankowych.

Czytaj więcej
frankowicze przepłacają
Frankowicze, co miesiąc przepłacają kilkaset złotych!

Dzisiejszy świat jest pełen paradoksów. Uczymy się, jak zarabiać pieniądze, a nie uczymy się, jak

Czytaj więcej