Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do tego, że to październik nosił miano „miesiąca frankowiczów”. Wystarczy przytoczyć datę 3 października 2019 r., którą niemal każdy frankowicz zna na pamięć. Bowiem wówczas zapadł przełomowy wyrok TSUE. Ale z perspektywy czasu niniejsze orzeczenie było jedynie przystankiem do tego, z czym obecnie mamy do czynienia w sprawach frankowych. Trybunał wyznaczył pewne standardy orzekania wynikające z prawa ochrony konsumentów, dokonując wykładni przepisów Dyrektywy 93/13. Natomiast dopiero sądy krajowe zrobiły to, co do nich należało, stosując te wytyczne w praktyce. Dlatego dzisiaj kredytobiorcy frankowi wygrywają ponad 90% spraw sądowych. A frankowicze Votum mogą cieszyć się z rekordowej liczby 100 wygranych w lipcu 2021 r. Czy lipiec to nowy „miesiąc frankowiczów”?
{button}
Ponad 300 wyroków Votum w 2021 r.
Analizując aktywność procesową prawników kancelarii wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Votum na przestrzeni ostatnich lat, można było się spodziewać, że w końcu nadejdzie moment finalizacji wytoczonych powództw sądowych. Oczywiście biorąc pod uwagę łączną liczbę ponad 15 000 prowadzonych postępowań sądowych, prawdziwa fala korzystnych rozstrzygnięć cały czas przed nami. Jeśli jednak przyjrzeć się sumie wyroków zapadających w sprawach frankowiczów Votum od początku 2021 r. i zestawiając te dane ze statystykami rynkowymi, to zdecydowanie lipiec 2021 r. wygląda imponująco.
Niewątpliwie pierwsza połowa roku upłynęła pod znakiem wyczekiwania na uchwałę Sądu Najwyższego. I ten klimat pewnego rodzaju zawieszenia widać było również na salach sądowych. Dlatego od stycznia do kwietnia odnotowywaliśmy średnio po 25 wyroków miesięcznie. W maju, kiedy okazało się, że uchwały Izby Cywilnej SN nie będzie, zapadły 43 wyroki, a w czerwcu 76. Natomiast w lipcu rekord został pobity i uzyskaliśmy dla naszych Klientów 100 wyroków. I pewnie to nie koniec, ponieważ wyroki z posiedzeń niejawnych jeszcze spływają. Na ten moment frankowicze Votum w samym 2021 r. mają już 315 korzystnych wyroków.
Paweł Wójcik Członek Zarządu Votum Robin Lawyers SA
Frankowicze Votum vs mBank, Millennium i Santander
Jak już wcześniej wspomniano, październik tradycyjnie obfituje w wydarzenia dotyczące kredytów CHF. Natomiast lipiec to zwyczajowo czas publikacji wyników półrocznych banków. Nie inaczej było w tym roku. A dotychczas swoje sprawozdania przedstawiły m.in. Bank Millennium SA, Grupa Santander i mBank. Zgodnie z danymi zaprezentowanymi na konferencjach wynikowych poszczególnych banków, na dzień 30.06.2021 r. toczyła się przeciwko nim następująca ilość postępowań sądowych:
- – 10 568 mBank SA,
- – 8 574 Bank Millennium SA,
- – 6 500 Grupa Santander.
Dodatkowo Bank Millennium SA poinformował, że w samym II kwartale 2021 r. przybyło ponad 1 700 indywidualnych procesów sądowych. Natomiast mBank SA przekazał, że w tym samym czasie został pozwany w 1 587 sprawach.
Biorąc pod uwagę łączną ilość prowadzonych postępowań sądowych przeciwko konkretnym bankom, to aktualnie (stan na 30.06.2021 r.) nasze sprawy stanowią 31% procesów p-ko Bankowi Millennium SA (2617 pozwów), 31% procesów p-ko Grupie Santander (2019 pozwów) i 25% procesów p-ko mBankowi (2605 pozwów). Co warte podkreślenia dynamika w tym zakresie ma tendencje wzrostowe, zwłaszcza jeśli chodzi o Millennium. Ponieważ uwzględniając jedynie powództwa skierowane do tego banku w samym II kwartale 2021 r., to w Banku Millennium SA mamy udział 44,5% (756 pozwów z 1 700). Można zatem stwierdzić, że frankowicze Votum są dobrych rękach.
Paweł Wójcik Członek Zarządu Votum Robin Lawyers SA