Aktualna sytuacja frankowiczów

W dniu 3 października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok dotyczący kredytu indeksowanego do waluty franka szwajcarskiego. Na ten moment czekało kilkaset frankowiczów, którzy zmagają się z podobną sytuacją jak państwo Dziubak, których dotyczyło wspomniane orzeczenie. Na temat aktualnej sytuacji franowiczów w najnowszym wydaniu tygodnika Newsweek wypowiedział się Kacper Jankowski, Prezes Votum Robin Lawyers S.A.

Dlaczego frankowicze powinni działać?

Przeciętny frankowicz, który zaciągnął kredyt na ok. 300.000,00 zł w 2008 r. nadpłacił przeciętnie ok. 70.000,00 zł, co więcej wartość pozostałego do spłaty kapitału często przekracza zarówno kwotę kredytu, jak i wartość nieruchomości. Październikowe orzeczenie TSUE otwiera drogę do formułowania roszczeń przeciwko bankowi o unieważnienie umowy oraz zwrot nadpłaconych rat.

Oczywiście każda sprawa jest rozstrzygana indywidualnie, ale wyrok TSUE stanowi swojego rodzaju „kropkę nad i”, uzupełniając dotychczasowe orzecznictwo Sądu Najwyższego, rozstrzygnięcia Prezesa UOKiK oraz poglądy Rzecznika Finansowego i Rzecznika Praw Obywatelskich.

Czy upływ czasu jest korzystny dla frankowiczów?

Kacper Jankowski, Prezes Votum Robin Lawyers S.A. zwraca również uwagę na to, że upływ czasu jest korzystny przede wszystkim dla banków, nie dla frankowiczów.

Dla wspomnianego przykładowego kredytu każdego miesiąca przepada bezpowrotnie 420 zł przedawniającej się aktualnie części nadpłaconej raty. Biorąc pod uwagę, że mamy czynnych 430 tys. kredytów w których frankowicze nie podjęli walki o swoje prawa daje to w skali całego problemu frankowego kwotę rzędu 180 mln zł. Nie dziwi zatem fakt, że w publicznej narracji bankowcy zapowiadają swoje roszczenia, które mogą zniechęcać frankowiczów do podjęcia działań.

Ze względu na specyfikę spraw bankowych warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy doświadczonego pełnomocnika. Grupa Kapitałowa VOTUM przez ostatnie 15 lat uzyskała na rzecz swoich klientów ponad 2,4 mld zł od podmiotów rynku finansowego.

Sprawami frankowiczów zajmujemy się od ponad 3 lat. W tym czasie reprezentujący naszych klientów adwokaci i radcowie prawni wytoczyli ponad 2 tys. powództw, a pierwsze zakończyły się już nieprawomocnymi wyrokami. Aby zapewnić klientom najwyższą jakość obsługi, wyodrębniliśmy dla klientów segmentu bankowego sztab specjalistów liczący już przeszło 140 osób. – dodaje Kacper Jankowski.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią wywiadu dostępnego w najnowszym wydaniu tygodnika Newsweek.

Kacper Jankowski
Kacper Jankowski

Redaktor

kacper.jankowski@votum-rl.pl

Prezes Zarządu Votum Robin Lawyers SA, ekspert z zakresu prawa bankowego i praw konsumenta. Wielokrotnie cytowany przez największe dzienniki: Rzeczpospolita,... czytaj więcej

Czytaj również


rekordowa wygrana frankowiczów Votum
Rekordowa wygrana frankowiczów Votum 2,75mln złotych

Frankowicze wygrali 96% spraw sądowych we wrześniu 2020 r. Zatem sytuacja osób posiadających kredyty frankowe

Czytaj więcej
Votum opinie frankowiczów
Votum opinie frankowiczów. Poznaj historię Klientów, którzy już wygrali! (WYWIAD)

Tradycyjnie październik był miesiącem, który należał do frankowiczów. Rocznica TSUE, milionowe kary dla banków, premiera

Czytaj więcej
klauzule abuzywne w kredytach frankowych
Klauzule abuzywne kosztowne dla banków – kolejne kary UOKiK

Temat kredytów frankowych już dawno przestał być jedynie wewnętrznym problemem na linii klient-bank. W związku

Czytaj więcej
film banksterzy
Film Banksterzy – historia frankowiczów

Powoli można mówić o pewnej tradycji, że październik to miesiąc frankowiczów. Podobnie jak w ubiegłym

Czytaj więcej