
Po wyroku TSUE systematycznie wzrasta odsetek spraw sądowych, w których zapadają wyroki korzystne dla Frankowiczów. W październiku 2019 r. kredytobiorcy wygrali 65% spośród 31 spraw. Listopad był pod tym względem jeszcze lepszy. 74% postępowań zakończyło się sukcesem konsumentów w sporze z bankami na 54 zapadłe wyroki dotyczące hipotek walutowych. Podobny odsetek wygranych spraw dotyczy całego 2019 r.
Statystyka wygranych spraw
Z zestawienia przygotowanego przez Grupę Kapitałową Votum wspólnie z „Rzeczpospolitą”. wynika, że w styczniu banki regularnie przegrywały z kredytobiorcami na salach sądach. Co więcej statystyka wyroków zapadłych w sprawach frankowych w tym okresie była korzystna dla klientów.
Spośród 42 wyroków, które zapadły w styczniu, 85% dotyczyło wygranych spraw przez kredytobiorców. Kolejne 10% dotyczyło uchylenia poprzednich orzeczeń przez sądy wyższej instancji, a tylko 5% oznaczało przegraną Frankowiczów. Zatem zapadły tylko dwa wyroki na korzyść banków!
Skąd pochodzą dane o wyrokach?
Przygotowane zestawienie może nie zawierać wszystkich zapadłych orzeczeń, gdyż nie funkcjonuje żadna oficjalna baza dla takich spraw. Dlatego źródłem informacji o wyrokach są publikacje internetowe, portale społecznościowe, fora i strony, w których klienci oraz ich pełnomocnicy przekazują wiadomości wraz z sygnaturami akt sądowych. Ministerstwo Sprawiedliwości ujawnia jedynie dane dotyczące liczby nowych pozwów tego typu. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego pozyskuje informacje o liczbie nowych spraw i o rozstrzygnięciach, ale dane te zbierane są w celach nadzorczych i nie są przeznaczone do publikacji.
– Ostatnie miesiące jednoznacznie potwierdzają korzystną linię orzeczniczą na rzecz Frankowiczów. Zapadłe rozstrzygnięcia są zgodne z wyrokami Sądu Najwyższego i TSUE, zatem trudno zakładać, że to tylko chwilowy trend, a raczej symptom ukształtowania się orzecznictwa w sprawach frankowych. Oczywiście nie wszystkie kwestie są już rozwiązane. Na niektóre pytania poznamy odpowiedzi za jakiś czas. Zwłaszcza w zakresie stosowania teorii salda lub teorii dwóch kondykcji przy stwierdzeniu nieważności umowy kredytowej. Zagadnienie trafiło już do Sądu Najwyższego, za sprawą pytania prawnego skierowanego przez Sąd Okręgowy w Warszawie – informuje Kacper Jankowski, Prezes Votum Robin Lawyers SA.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią materiału dostępną w serwisie Rzeczpospolita
Czytaj również


Rezerwy dla frankowiczów urosły do kwoty 5,73 mld zł
Temat kredytów frankowych nigdy nie narzekał na brak zainteresowania ze strony mediów. Natomiast w ostatnim
Czytaj więcej

Frankowicze 2021. Co przyniesie nowy rok?
Początek każdego roku obfituje w różnego rodzaju prognozy i przewidywania. Zazwyczaj opierają się one na
Czytaj więcej

Kredyt denominowany – czy można wygrać w sądzie?
Sprawy frankowe na dobre rozgościły się na salach sądowych. A kolejne statystyki ilości wytoczonych powództw
Czytaj więcej

Frankowicze AKTUALNOŚCI 2020 – 5 rewelacji z listopada
Zgodnie z przewidywaniami październik obfitował w doniesienia medialne dotyczące spraw frankowych. Po pierwsze pojawiły się
Czytaj więcej