W sądach toczy się coraz więcej sporów pomiędzy Kredytobiorcami a instytucjami finansowymi. O sprawiedliwość walczą nie tylko posiadacze kredytów denominowanych do obcej waluty, m.in. do franka szwajcarskiego, ale również Kredytobiorcy złotówkowi. Jaki jest próg opłacalności podejmowanych działań prawnych? Kiedy i na jakich warunkach warto pozwać bank?

Kredyt w złotówkach. Kiedy warto pozwać bank?

Posiadacze kredytów złotowych (gotówkowych i konsolidacyjnych) coraz częściej kierują się do kancelarii prawnych w celu dokonania analizy swojej umowy kredytowej. Badania rynkowe podają, że w przypadku kredytów złotowych, których wartość wynosi już 35-37 tysięcy złotych, opłacalne jest podejmowanie działań prawnych. Określenie wartości progu wynika z porównania korzyści finansowych jakie może odnieść Kredytobiorca do kosztów związanych z postępowaniem sądowym. Warto dodać, że w sytuacji, gdy Kredytobiorca ma kilka zobowiązań wobec banku, suma wszystkich roszczeń może spowodować, że wzrośnie opłacalność skierowania pozwu przeciwko kredytodawcy.

Kredyt w obcej walucie – kiedy opłaca się pozwać bank?

Kredytobiorcy posiadający kredyty indeksowane i denominowane do waluty obcej są w nieco bardziej skomplikowanej sytuacji, a to za sprawą zmiennych kursów walut i związanych z tym różnic w kwotach rozliczeń. Kiedy wobec tego opłaca się pozwać bank w przypadku kredytów w obcych walutach? Przykładowo, osobom z kredytem w euro opłaca się pozwać bank, gdy ich zobowiązanie wynosi około 500 tysięcy złotych. Inaczej sytuacja prezentuje się u Frankowiczów – w tej grupie opłacalność zaczyna się już przy zobowiązaniu od około 50 tysięcy złotych. Podobnie jak w przypadku Złotówkowiczów, takie kwoty dają możliwość uzyskania realnych korzyści finansowych po skierowaniu sprawy na drogę postępowania sądowego.

spotkanie z prawnikiem

Każda sprawa jest inna. Skorzystaj z darmowej analizy umowy

Warto podkreślić, że wskazane kwoty są jedynie wynikiem analizy rynkowej, a każda sprawa powinna zostać poddana indywidualnej analizie. Bez względu na fakt, czy jest to kredyt złotówkowy czy w obcej walucie, sprawy różnią się między sobą ze względu m.in. na wysokość zobowiązania, specyfikę umowy o kredyt, a także historię spłat oraz potencjalnie, niedozwolone działania kredytodawcy. Co istotne – jeśli zachodzą ku temu przesłanki – warto pozwać bank posiadając zobowiązanie na niższą kwotę. W tym celu warto przekazać swoją sprawę do analizy kancelarii specjalizującej się w pomocy Kredytobiorcom. Przekonaj się czy w Twojej sprawie opłaca się pozwać bank i sprawdź, ile możesz na tym zyskać. Skorzystaj z darmowej analizy swojej sprawy.