Temat kredytów frankowych na stałe zagościł na salach sądowych. Od pamiętnego wyroku TSUE w październiku 2019 r., frankowicze rok rocznie biją kolejne rekordy. Nie inaczej było w 2021 r. Bowiem kolejny rok pandemii nie ostudził zapału frankowiczów w dochodzeniu swoich roszczeń od banków. Co więcej w 2021 r. ponad 8 000 kredytobiorców zdecydowało się na zawarcie Umowy Kompleksowej Obsługi Sprawy Bankowej z Votum Robin Lawyers SA. Ponadto ubiegły rok był rekordowy po względem liczby wytoczonych powództw i wydanych wyroków. A jaki będzie nowy rok? Na co mogą liczyć frankowicze w 2022 r.?

{button}

Pozwy frankowiczów w 2021 r. i 2022 r.

Od początku stycznia do końca grudnia 2021 r. kancelaria z Grupy Kapitałowej Votum wytoczyła ponad 11 000 pozwów. Bez wątpienia jest to absolutny rekord nie tylko dla samej grupy, ale także w skali całego rynku. Najwięcej powództw skierowano przeciwko Bankowi Millennium SA – 2 122. Natomiast na kolejnych miejscach znalazły się: mBank SA – 1 616, PKO BP SA – 1 585,  Bank BPH SA – 1 406, Getin Noble Bank SA – 1 120,  Grupa Santander – 1 111 oraz Raiffeisen Bank International AG – 1 091.

W 2020 r. wytoczyliśmy blisko 6 000 pozwów. Tym samym na początku 2021 r. wyznaczaliśmy sobie ambitny cel zainicjowania 8 000 nowych postępowań sądowych w sprawach frankowych. Niewątpliwie było to nie lada wyzwanie. Jednak dzięki ogromnemu zaangażowaniu zatrudnionych prawników oraz sukcesywnie wdrażanym rozwiązaniom teleinformatycznym, niniejszy cel zrealizowaliśmy z nawiązką. Dokładniej rzecz ujmując – w 137,5% procentach. Ponadto zakładamy, że frankowicze w 2022 r. równie chętnie będę kierować swoje sprawy do sądów za naszym pośrednictwem. Przede wszystkim liczymy na rosnącą ilość poleceń od zadowolonych klientów po korzystnych wyrokach.

Kacper Jankowski Prezes Votum Robin Lawyers SA

Frankowicze 2022 – prognoza wyroków

Oprócz rekordowej ilości pozwów, na szczególną uwagę zasługuje również rosnąca liczba wydawanych wyroków w 2021 r. O ile pierwsza połowa ubiegłego roku (zwłaszcza I Q) była podporządkowana w sądach oczekiwaniu na uchwałę Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Tak w drugim półroczu sądy powszechne zdecydowanie zwiększyły dynamikę orzekania. Tym samym w 2021 r. kancelarie z Grupy Kapitałowej Votum uzyskały ponad 1 100 korzystnych orzeczeń dla frankowiczów.

Analizując statystyki wyroków z 2021 r. w naszych sprawach, interesująca jest nie tylko ich rosnąca liczba. Warto również zwrócić uwagę na dynamikę wzrostu. Bowiem patrząc na liczbę wygranych kwartał do kwartału, to nie tylko podwajaliśmy wynik. Ale również w samym IV Q uzyskaliśmy więcej korzystnych wyroków niż w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. Niewątpliwie frankowicze w 2022 r. mogą spodziewać się kolejnej rosnącej liczby zapadających orzeczeń w sprawach frankowych. Dodatkowo zakładamy, że znacznie zwiększy się liczba wyroków prawomocnych, co odnotowaliśmy już pod koniec ubiegłego roku.

Kacper Jankowski Prezes Votum Robin Lawyers SA