Klauzule abuzywne kosztowne dla banków – kolejne kary UOKiK

Temat kredytów frankowych już dawno przestał być jedynie wewnętrznym problemem na linii klient-bank. W związku z rekordową ilością pozwów złożonych do sądów, klauzule abuzywne w umowach kredytów CHF to przede wszystkim kluczowe zagadnienie dla całego wymiaru sprawiedliwości. Ale nie tylko sędziowie zmagają się z niedozwolonymi zapisami w dokumentacji bankowej. Również instytucje stojące na straży praw konsumentów z zainteresowaniem śledzą niniejszą tematykę. Na uwagę zasługują chociażby inicjatywy podejmowanie przez Rzecznika Finansowego i Rzecznika Praw Obywatelskich. A w szczególności Prezesa UOKiK, który wśród swoich prerogatyw posiada m.in. narzędzie sankcjonujące działania rażąco naruszające zbiorowe interesy konsumentów. Chodzi oczywiście o możliwość nakładania kar finansowych.

 

Sprawdź, ile pieniędzy możesz ODZYSKAĆ!

 

UOKiK nałożył w sumie 144 mln zł kary na banki

Dnia 19.10.2020 r. Prezes UOKiK za pośrednictwem swojej strony internatowej poinformował o nałożeniu kary, której suma wyniosła około 62 mln złotych. W tym przypadku decyzja dotyczyła dwóch banków: PKO BP SA i Bank Pekao SA. Natomiast wcześniej za klauzule abuzywne stosowane w aneksach z Klientami ukarane zostały m.in. Bank Millennium SA i Santander Bank Polska SA. Obecnie UOKiK prowadzi postępowanie w sprawie praktyk stosowanych przez Bank BPH SA. Dotychczas łączna suma kar za stosowanie niedozwolonych postanowień wobec frankowiczów wyniosła 144 mln złotych. Które banki otrzymały najwyższe kary? Poniżej prezentujemy zestawienie i grafikę:

  • PKO BP SA – 40,7 mln zł
  • BNP Paribas SA 26,6 mln zł
  • Santander Bank Polska SA 23,6 mln zł
  • Pekao SA 21 mln zł
  • Getin Noble Bank SA 13,5 mln zł
  • Bank Millennium SA 10,4 mln zł
  • Deutsche Bank Polska SA 7 mln zł
  • Raiffeisen Bank International 1,2 mln zł
Wysokość kar UOKiK dla banków

Jakie klauzule abuzywne stosowały banki?

Przedmiotem postępowania prowadzonego przez UOKiK były klauzule abuzywne zawarte w aneksach do umów kredytów hipotecznych indeksowanych lub denominowanych do walut obcych. Zdaniem Prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego zakwestionowane postanowienia określają zasady ustalania kursów walut obcych, w oparciu o które banki przeliczają raty kredytów. W rezultacie banki mogą dowolnie kształtować kursy walutowe, a kredytobiorcy nie są w stanie przewidzieć wysokości płaconych rat. A wszystko przez to, że są one ustalane dowolnie i nieprecyzyjnie. Oczywiście zaburza to równowagę kontraktową stron umowy. Bowiem banki w ten sposób jednostronnie i arbitralnie wpływają na wysokość zobowiązania swoich klientów. Jak podkreślił Prezes UOKiK, niedopuszczalne jest przyznawanie sobie przez banki tak daleko idącej swobody w ustalaniu kursu walutowego i wpływu na wysokość zadłużenia klientów.

Klauzule abuzywne nie tylko w aneksach

Warto podkreślić, że obecne decyzje Prezesa UOKiK dotyczą postanowień stosowanych przez banki w aneksach. Jednak klauzule abuzywne zawarte są przede wszystkim w umowach kredytowych, które od początku wiążą kredytobiorców. Część z nich już jakiś czas temu wpisano do Rejestru Klauzul Niedozwolonych prowadzonego przez SOKiK. Dlatego dzisiaj niniejsze niedozwolone postanowienia umowne stanowią podstawę kilkudziesięciu tysięcy postępowań sądowych w sprawach frankowych, prowadzonych w całej Polsce (szacuje się, że około 30 tys.). Oczywiście nakładane przez UOKiK kary, mimo że na ten moment nieprawomocne, stanowią dodatkowy argument do walki z nieuczciwymi zapisami stosowanymi przez poszczególne bankami. Niewątpliwie dla części kredytobiorców jest to potwierdzenie nieprawidłowości w ich umowach kredytowych, które wymagają prawnego uregulowania.

Paweł Wójcik, Członek Zarządu Votum Robin Lawyers SA
Paweł Wójcik
Paweł Wójcik

Redaktor

pawel.wojcik@votum-rl.pl

Członek Zarządu Votum Robin Lawyers SA, ekspert z zakresu prawa bankowego, specjalizujący się w kredytach konsumenckich i hipotecznych. Odpowiada za... czytaj więcej

Czytaj również


rekordowa wygrana frankowiczów Votum
Rekordowa wygrana frankowiczów Votum 2,75mln złotych

Frankowicze wygrali 96% spraw sądowych we wrześniu 2020 r. Zatem sytuacja osób posiadających kredyty frankowe

Czytaj więcej
Votum opinie frankowiczów
Votum opinie frankowiczów. Poznaj historię Klientów, którzy już wygrali! (WYWIAD)

Tradycyjnie październik był miesiącem, który należał do frankowiczów. Rocznica TSUE, milionowe kary dla banków, premiera

Czytaj więcej
klauzule abuzywne w kredytach frankowych
Klauzule abuzywne kosztowne dla banków – kolejne kary UOKiK

Temat kredytów frankowych już dawno przestał być jedynie wewnętrznym problemem na linii klient-bank. W związku

Czytaj więcej
film banksterzy
Film Banksterzy – historia frankowiczów

Powoli można mówić o pewnej tradycji, że październik to miesiąc frankowiczów. Podobnie jak w ubiegłym

Czytaj więcej