Sytuacja polityczna w rządzie znów się zaostrza. Wszystko wskazuje na to, że początkowo dobre relacje premiera Donalda Tuska z prezydentem Andrzejem Dudą odchodzą w niepamięć. Czy Frankowicze odczują skutki konfliktu na szczycie i ustawa frankowa jednak wejdzie w życie?
Ustawa frankowa jednak realna?
W wyniku zaostrzającego się konfliktu istnieje obawa, że prezydent zacznie wetować wszelkie ustawy. Powstaje zatem pytanie, co Andrzej Duda zrobi z ustawą frankową, o którą od tak dawna zabiega sektor bankowy? Przy poparciu szefa KNF, bankowcy nadal starają się przekonać nowy rząd do wprowadzenia w życie ustawy frankowej, jednak nic nie wskazuje na to, że ich prośby zostaną wysłuchane. Co więcej, wydaje się, że obecnie rządzący skupiają się na innych kwestiach, m.in. na uchwaleniu budżetu i przygotowaniach do wyborów samorządowych.
Wiele wskazuje na to, że Frankowicze nie muszą się niczego obawiać, a konflikt na szczycie nie wpłynie negatywnie na ich pozycję, bowiem rząd nie zaryzykuje wprowadzenia ustawy frankowej w kraju, w którym spora część elektoratu mogłaby na tym ucierpieć. Wbrew pozorom, konflikt wśród władzy może przynieść Kredytobiorcom frankowym wiele korzyści. Szanse na wprowadzenie w życie ustawy frankowej są znikome, a propozycja KNF, na której mogłyby skorzystać jedynie banki, już niebawem może odejść w niepamięć.

Frankowicze mają mocne poparcie nowego rządu
Obecnie rządzący politycy mają świadomość, że sądy odgrywają pierwszoplanową rolę w zakończeniu sporu dotyczącego kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego. Pod koniec grudnia zeszłego roku ogólnokrajowe media doniosły, że w sprawach związanych z kredytami frankowymi zostanie przydzielonych dodatkowych 58 sędziów, 58 asystentów i 116 urzędników. To dowodzi, że władze państwa doskonale rozumieją, że głównym problemem w sprawach frankowych jest czas orzekania w postępowaniach. Rządzący są zdeterminowani, aby pokonać tę przeszkodę, umożliwiając tym samym Frankowiczom uzyskiwanie szybszych wyroków.
Pod koniec ubiegłego tygodnia minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował o powołaniu nowego pełnomocnika do spraw ochrony konsumenta. Stanowisko obejmie dr Aneta Wiewiórowska, której głównym zadaniem będzie kompleksowa opieka nad Frankowiczami. Po informacji udzielonej przez ministra sprawiedliwości, media doniosły, że dr. Wiewiórowska udzielając licznych wypowiedzi w kwestii kredytów frankowych, wykazywała się dogłębną znajomością tematu i zdecydowanie przyjmowała prokonsumenckie stanowisko. Warto dodać, że obecny minister sprawiedliwości podziela stanowisko nowego pełnomocnika, a poświadczeniem tych słów jest jego działalność na rzecz Frankowiczów już w okresie kiedy pełnił funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich, a orzecznictwo w sprawach frankowych nie było jeszcze ugruntowane.
Powołanie nowego składu do opiniowania w sprawach frankowych to pozytywny sygnał dla Kredytobiorców frankowych, gdyż minister sprawiedliwości stanie się swoistym sojusznikiem dla Frankowiczów i nie dopuści do łamania ich praw.