Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wydany w czerwcu, miał wpływ na sytuację tysięcy osób mających kredyty we frankach szwajcarskich. Obecnie wiele z nich składa wnioski do sądów o unieważnienie umowy kredytowej opartej na CHF oraz o zawieszenie płatności rat na czas trwania procesu z bankiem. To pociąga za sobą potencjalne korzyści dla kredytobiorców
Frankowicze mogą uzyskać zabezpieczenie kredytu CHF
Ważnym krokiem mającym na celu ochronę praw konsumenta jest wstrzymanie płatności rat kredytu frankowego podczas trwania procesu sądowego. Bez tego środka ostrożności, pierwotne żądania musiałoby się rozszerzyć o odszkodowanie za kolejne wpłacone raty, które przypadły w okresie trwania postępowania sądowego. Alternatywnym podejściem mogłoby być złożenie kolejnego pozwu sądowego.
Zabezpieczenia powinny być udzielane, skoro umowa jest wadliwa i nie ma wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Tym bardziej, że później będzie się to wiązało z koniecznością rozliczenia czyli z generowaniem kolejnego postępowania, a to jest nieracjonalne. Daje też niepotrzebnie podstawę do wydłużania procesów ze strony banków. W mojej ocenie takie działanie jest więc niezgodne z interesem wymiaru sprawiedliwości i państwa polskiego – komentował dr Tomasz Niewiadomski, przewodniczący XXVIII Wydziału Cywilnego (tzw. wydziału frankowego) Sądu Okręgowego w Warszawie w rozmowie z prawo.pl
Kiedy można starać się o zabezpieczenie kredytu frankowego?
Już w chwili orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, sędziowie podkreślali, że zgoda na wstrzymanie płatności rat kredytu podczas trwania procesu sądowego będzie udzielana wyłącznie, jeśli Frankowicz zakończył spłatę rat kredytowych. Podobna praktyka obowiązywała wcześniej w tzw. „sądzie frankowym”. Sędziowie decydowali o zabezpieczeniu wtedy, gdy kredyt został już spłacony w całości.
Ile wynosi czas oczekiwania na decyzję o zawieszeniu płatności rat?
Zgodnie z prawem, sądy, które otrzymały wnioski o wstrzymanie płatności rat kredytu opartego na CHF podczas trwania postępowania sądowego, powinny niezwłocznie podejmować decyzję w tej sprawie. Regulacje również stanowią, że termin ten nie może przekroczyć jednego tygodnia od daty złożenia wniosku do sądu. Niemniej jednak, praktyka ta różni się od rzeczywistości, a zarówno doświadczenie sądów, jak i samych Kredytobiorców wskazuje, że oczekiwanie na orzeczenie sędziów może trwać około 30 dni.
Okres oczekiwania na wydanie decyzji dotyczącej zawieszenia płatności rat kredytu w czasie trwania procesu sądowego jest uwarunkowany przez kilka czynników. Kluczowym elementem jest lokalizacja sądu, który zajmuje się daną sprawą. Sądy w Warszawie mają tu przewagę, gdyż czas oczekiwania na decyzję może wynosić nawet trzy lub cztery miesiące. Ponadto, istotny wpływ na ten okres ma również indywidualne podejście sędziego prowadzącego sprawę.